EEG

Badanie EEG

Elektroencefalografia – nieinwazyjna metoda diagnostyczna służąca do badania bioelektrycznej czynności mózgu za pomocą elektroencefalografu. Badanie polega na odpowiednim rozmieszczeniu na powierzchni skóry czaszki elektrod, które rejestrują zmiany potencjału elektrycznego na powierzchni skóry,pochodzące od aktywności neuronów kory mózgowej i po odpowiednim ich wzmocnieniu tworzą z nich zapis – elektroencefalogram.

Opis badania :

tl img

Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej lub siedzącej. Na głowie umieszcza się od 16 do 24 elektrod w typowych miejscachrozm.ele

zgodnie z międzynarodową konwencją . Skóra głowy w miejscach wyznaczonych do zamocowania elektrod powinna być odtłuszczona przez wykonującego badanie alkoholem lub eterem. Dla poprawienia przewodnictwa elektrycznego powierzchnia elektrod zostaje pokryta specjalnym żelem lub pastą przewodzącą. W czasie badania pacjent powinien być zrelaksowany i pozostawać w bezruchu. W trakcie badania EEG stosowane są metody wpływające na aktywność elektryczną mózgu:

  • próba otwierania i zamykania oczu
  • 3 – 4 minutowa hiperwentylacja (30-40 głębokich oddechów na minutę)
  • fotostymulacja – działanie błysków świetlnych o różnej częstotliwości (w czasie tego badania pacjent ma oczy zamknięte)

eeg1